Ádr Boulder Session 2024

20. března 2024

Ádr Boulder Session 2024

Kultovní závod a setkání lezců v Ádru před zahájením skalkařské sezóny.

Rok se s rokem sešel a my máme za sebou v pořadí osmý ročník závodů Aix Ádr Boulder Session v Adršpachu. Kdybychom měli být upřímní, jedná se o amatérské závody. Ale to se nám už ani nechce tvrdit... Má se to tak, že celá akce je postavená na partě nadšenců a dobrovolníků, kteří s každým dalším ročníkem koukají, jak jim závody bobtnají pod rukama. A stávají se méně a méně amatérskými. Ádr Boulder Session nejsou jen závody, je to session se vším všudy. V myslích pořadatelů nejsou závody jen o skvělých bouldrech. Stejně důležité jsou pro nás ceny pro vítěze, tombola a především kvalitní a ještě lepší kapely na večírek!

Nejdříve ale malá rekapitulace.
V letošním roce jsme zkusili premiéru s neuvěřitelnými 159 přihlášenými závodníky. Byla to pro nás organizační výzva, nicméně díky malé výhodě našich závodů bylo možné vás všechny do startovní listiny narvat. Jak to?

Jak to, že se vejde tolik závodníků?
Celkem 20 kvalifikačních boulderů jsme rozdělili na dvě místa. Přes 100m2 lezecké plochy na ještě relativně nové bouldrovce v Dolním Adršpachu nabídlo 8 boulderů. Na co jsme opravdu pyšní je naše speciální stěna ve sportovní hale v Horním Adršpachu, jejíž prostor nám v rámci sponzoringu propůjčuje TJ Jiskra Adršpach. S plochou přes 120m2 poskytla letos místo pro dalších 12 závodních problémů. Věděli jste, že tahle bouldrovka ve sportovní hale se staví vždy speciálně jen pro závody a zbytek roku čeká složená v garáži? V pondělí po závodním víkendu tak v hale najdete jen vyleštěné parkety, čekající na hodinu tělocviku nebo kroužek florbalu. Za to se hodí poděkovat místním lezcům, kteří si vždycky najdou čas pomoci nám stěnu postavit a zbořit. A není to snadná práce!
Jak napovídá název závodů, největším partnerem jsou nám kluci a holky z legendárních AIX holds (výrobců lezeckých chytů). Jakkoliv zaměstnaní, každý rok se utrhnout postavit nám bouldery na světové úrovni a vždy přihodí i něco navíc. Letos to bylo poprvé, co jsme si mohli sáhnout na americké chyty PUSHER. A nebylo to vůbec špatné! Co se nám díky AIX daří zachovat a v čem hodláme pokračovat? Při kvalifikaci je pro nás zásadní, aby se nebál přijet vůbec nikdo. Ať už leze jakkoliv, kvalifikační bouldery stavíme pro zábavu lezcům všech úrovní a toho se budeme držet i nadále. Finále se pak díky týmu Vildy Chejna stává tou nejvíc napínavou podívanou, která prověří všechny aspekty top účastníků závodů.
Gratulace vítězům!
Z kvalifikace letos do finále postupovalo 7 nejlepších z každé kategorie. Konkurence byla nemalá a finálovému souboji byla radost fandit.
Z mužů nakonec zvítězil Marek Jeliga následovaný Honzou Vopatem a Matějem Svojtkou. První místo v ženské kategorii patří po zásluze Petře Růžičkové. Druhé místo vybojovala Michaela Hornychová a pomyslný bronz si odnáší Eliška Novotná.
Kdo všechno nás letos podpořil?
Na co jsme na závodech také náležitě pyšní je podpora sponzorů, kterou nám každoročně věnují. Díky tomu můžeme pro vítěze pravidelně nachystat nemalé Prize Money a k tomu přihodit pár materiálních cen. Finalistů je ale každoročně jen hrstka, oproti celkovému počtu startujících. Proto se držíme zajeté tradice, nachystat pro všechny závodníky, co odevzdají startovní lístek, možnost vyhrát v tombole. A ne tak ledajaké tombole!
A nakonec letos velké ovace pro kapely Dukla Vozovna a Bezbuk. Hospodu jsme pro ně vyklidili tak, že zůstal jen velký taneční parket a bar, a věděli jsme proč! Večírek byl standardně tak divoký, že z něj bylo více zranění, než ze závodů.

Co ještě dodat? Že jsme neuvěřitelně vděční každému jednotlivci, který při přípravě závodů přiloží i na tu nejmenší chvíli ruku k dílu. Každému sponzorovi, který nám svou účastí ukáže, že naše akce stojí za podporu. Každému závodníkovi, který nám projeví důvěru svojí přihláškou.
Maglajz na bouldrovce se sotva usadil a my už přemýšlíme, jak závody do příštího roku vylepšit. Zatím nejlepší nápad, který přišel pravděpodobně v průběhu večírku, je uspořádat dvoudenní boulder festival.
ABS je zkrátka srdcová záležitost. Doufáme, že nejen pro nás.


Děkujeme Aničce Havelkové za příspěvek do našeho blogu a všem z Horolezeckého oddílu Adršpach za organizování tohoto kultovního setkání lezců.
V příštím roce bude náš tým určitě zase s vámi a podpoří vás.

← Zpět na seznam článků