Co na sebe na zimní přechod Kungsledenu? Tipy na oblečení a vrstvení

30. dubna 2025

Co na sebe na zimní přechod Kungsledenu? Tipy na oblečení a vrstvení

Jaro je v plném proudu a léto už pomalu klepe na dveře. Přesto vás dnes vezmeme zpátky do zasněžené divočiny – na zimní expedici, která se odehrála teprve nedávno. Připravte se na poutavé vyprávění o třech týdnech v polárním Laponsku, které vás příjemně ochladí a vtáhne do světa sněhu, mrazu a nezkrocené přírody.

470 km divočinou, 9 000 metrů nahoru a dolů, 3 týdny – tohle jsou čísla švédského treku Kungsleden, který se vine napříč Laponskem. Tenhle trek si mezi hikery všeho druhu získává čím dál větší popularitu a každoročně na něj vyráží stovky dobrodruhů. Drtivá většina z nich si ho střihne s batohem v létě. My, protože nemáme rádi komáry a v horách nejraději trávíme čas s minimem lidí, jsme se rozhodli dát si ho dát v zimě – na lyžích a se saněmi.

Jak dlouho jsme na tenhle trek chtěli? Sluší se říct, že vlastně ani nechtěli. 

Po dvou předchozích zimních výpravách za polární kruh jsme už dobře věděli, co nás tam na severu čeká. Sedmi a devíti denní přechody nám přišly tak akorát. Ale strávit v podobných podmínkách bezmála měsíc? Ne, díky. :-D 

Jenže někdy prostě kývneš na něco dřív, než si to stihneš pořádně rozmyslet – a přesně takhle vznikla i tahle výprava.

Na jaké podmínky jsme se připravovali a jak vypadal náš šatník?

Na předchozí výpravy nám s trochou nadsázky stačilo ke své ultralight výbavě přihodit teplejší spacák a dobrou péřovku. Koukneš na předpověď, a tak nějak odhadneš, co čekat. Tentokrát jsme ale připravovali úplně jinak. Věděli jsme, že během měsíce mohou přijít jak mrazy -30 °C, tak teploty nad nulou. A že během měsíce v mrazech dostane vybavení slušně zabrat. Nad každým kouskem výbavy jsme proto přemýšleli, zda se něj fakt můžeme spolehnout.

Tipy k výběru oblečení a vrstvení

Správné vrstvení je na zimním treku naprostý základ. Budeš se neustále pohybovat mezi fyzickou aktivitou a klidovým režimem, a pokud si neohlídáš teplotu těla, snadno promrzneš nebo se naopak zpotíš, což v mrazu znamená problém.

  • Velikost oblečení – I když si na sebe oblékneš šest vrstev, nesmí tě nic škrtit a izolační vrstvy musí mít prostor nabrat loft. Vnější vrstvy jsme proto volili ve větších velikostech, než bychom si kupovali normálně.

  • Nepotit se – Zimní výpravy jsou o přemýšlení dopředu. Zároveň nesmíš být líný se pořád převlékat. Začneš se potit? Zastav, odvětrej, svlékni vrstvu. Začíná ti být zima? Vytáhni si před 15 minutami sundanou bundu. Základem tepelného komfortu je být v pohybu a vždy lehce "na hraně" – nikdy moc teplo, nikdy moc zima.

  • Peří, peří a ještě víc peří – V extrémních podmínkách je peří nenahraditelné. Péřovky a péřové kalhoty byly náš každodenní chléb.

  • Merino vlna jako první vrstva – Ani místní na ni nedají dopustit. Merino skvěle izoluje a hlavně nesmrdí tolik jako syntetika ani po několika dnech.

  • Méně je někdy více – Ve skutečnosti na zimní výpravy potřebuješ méně oblečení, než si nějspíš myslíš. Mrkni do našeho šatníku, kolik jsme toho měli s sebou

Jak se osvědčily vybrané kousky?

Druhá kůže - nepromokavá bunda Torren Jacket

Dobře padnoucí nepromoková bunda, na kterou se budu moct spolehnout, je pro mě těchto výpravách naprostý základ. U vnější vrstvy většinou potřebuješ (hlavně když jsi v pohybu něco robustnějšího, co neprofoukne a když přijde sněžení, nedej bože déšt, tak tě nezklame). Na téhle výpravě jsme s Míšou v Torren Jacket odchodili tak 80 % času.

Oproti mým předchozím nepromokavým bundám od Montane s goráčem má Torrenka novou membránu – Petrichor, která vyniká tím, že je vyrobena bez použití PFAS (škodlivých látek) a hlavně má oproti goráčovkám úplně jinou konstrukci. Namísto porézní technologie je Petrichor neporézní hydrofilní membrána, která odvádí vodní páru a vlhkost od těla – a tento efekt se zvyšuje s intenzitou pohybu.

Proto jsem byl opravdu zvědav, jak si oproti předchůdcům obstojí. Na téhle výpravě nešlo ani tak o vodní sloupec a nepromokavost, ale hlavně o prodyšnost. Když za sebou táhneš 35 kg v saních do kopce, tak si sakra mákneš, a když se zpotíš, máš problém. Závěr je takový, že i tohle Torrenka v pohodě “udýchala”. Když mi začínalo být fakt velké vedlo, reguloval jsem to dlouhými zipy v podpaží nebo po rozepnutím spodního jezdce hlavního zipu.

Jako u všech nepromokavých bund od Montane musím vypíchnout funkční detaily jako stahování spodního lemu, manžety na rukávech, stahování kapuce a límec kolem krku.
Jediné, co bych možná vytknul a chvíli mi trvalo si na to zvyknout, bylo umístění bočních kapes. Kapsy jsou posazeny poměrně vysoko, což je super, protože se do nich člověk dostane i se zapnutým bederákem nebo lezeckým sedákem. Jejich vstup je ale posazen hodně do stran a občas jsem si je spletl za zipy v podpaží.

Bez peří na polár nelez – péřovky Anti-Freeze XPD a Anti-Freeze XT

Když se nás někdo zeptá na nejoblíbenější věci z Kungsledenu, tak se můžete vsadit, že v tom bude peří. Peří znamená teplo. A to je jedna ze základních věcí, na které člověk na poláru myslí.

Jednou z klíčových prvků polárnického šatníku je opravdu teplá vnější zateplovací vrstva, kterou člověk nahodí při zastávkách v průběhu dne nebo večer při stavění stanů a pohybu kolem něj.


David: 

Já jsem sáhnul po Anti-Freeze XPD s 300 gramy peří. Tu v případě potřeby ještě mohla doplnit středně teplá péřovky se 140 gramy peří. Celkově jsem tak měl kombo s 440 gramy peří, což by mělo stačit i na delší postávání ve výživných -30 °C – třeba při roztápění sněhu. Na naší výpravě jsme pár večerů zažili -25°C a Anti-Freeze XPD v kombinaci s teplou mikinou je na pohyb kolem stanu dostačující.

Pro jistotu jsem sáhnul po příjemně oversized velikosti XL, což bylo boží. Připadal jsem si jako v menším spacáku. U bundy miluju fleecový potah u zipu u krku, velké kapsy po stranách, hrudní kapsu a skvělé stahování kapuce.

Péřovka ma navíc hydrofobní peří a látku Pertex Quantum Pro, která lépe odolává vlhku a větru než klasické Quantum. Na vnitřní straně se nachází volně přístupná kapsa, která se mi osvědčila na dehydrované jídlo. Po zalití si vložím jídlo do vnitřní kapsy a mám rázem integrované topení.

Na to, jak je péřovka teplá a kolik má vychytávek, má stále krásnou hmotnost 670 gramů. Navíc je poměrně dobře sbalitelná. Spolu s péřovými kalhotami a dalšími drobnostmi jsem ji balil do 8 litrového nepromokavého vaku.
K téhle péřovce nemám žádnou výtku a už se nemůžu dočkat, až zas bude pořádně mrnout. Já totiž budu čupět venku u vařiče s kulišácký úsměvem.


Míša: 

Jelikož jsem holka zimomřivá, sbalila jsem si na přechod zimního Kungsledenu svoji milovanou péřovku Anti-Freeze XT s 190 g peří, se kterou jsem byla nadmíru spokojená již loni ve Finském Urho Kekkonen.

Když jsem ale zjistila, že David bude mít péřovku se 300 gramy peří, málem došlo v našem vztahu ke kolapsu. Cože? David bude mít teplější péřovku než já?

Bohužel teploučká Anti-Freeze XPD se nevyrábí v dámské verzi a pánský střih je mi u bund těsný přes boky a zadek. Nedalo se nic dělat, na Kungsleden jsem nakonec vezla dvě stejné péřovky Anti-Freeze XT – jedna ve velikosti L, druhá ve velikosti XL, abych je mohla vrstvit. Během toho měsíce v Laponsku naštěstí nikdy nebyla tak krutá zima, abych musela tyto dvě péřovky oblékat najednou.

Co myslíš, není to málo? Bylo! V záloze jsem měla ještě svou 5 let starou Anti-Freeze (dříve pod známou názvem Featherlite), kterou jsem oblékala v mrazivých dnech na chůzi v kombinaci s nepromokavou bundou Torren. Tři péřové bundy se ukázaly jako nadbytečné množství, a proto si na další polární výpravu vezmu pouze jednu tenčí a jednu teplejší péřovku.

Každý chatař ti bude závidět – papuče Icarus Hut Slippers

Na téhle výpravě nešlo o zkoumání a obhajování si každého gramu, a tak jsme si dovolili pár "luxury items". Tím nejoblíbenějším celé výpravy byly bez pochyby papuče Montane Icarus Hut Slippers.

Původně jsme chtěli papuče hlavně do chat, ve výsledku jsme je snad ještě více využívali na pohyb kolem stanu. Je super mít nějakou náhradní obuv, do které se můžeš přezout z vlhkých běžkařských bot po celém dni šlapání. Díky pružnému lemu nám do nich nepadal sníh a syntetická izolace snesla nešetrné zacházení. Papuče se při přepravě většinou povalovaly v duffle bagu mezi dalším gearem.


Po měsíci používání dostaly slušně zabrat. Nejlepší na tom je, že je stačilo hodit do pračky a jsou zase fresh připraveny na další cestu!

Jo a největší zážitek? Když jsme v těchto papučkách v -25 °C stáli hodinu pod hvězdnou oblohou a pozorovali boží polární záři.

Těžký kalibr – rukavice Alpine 850 Down Mitts

Naším nejtěžším kalibrem v boji proti zmrzlým prstům byly rukavice Alpine 850 Down Mitts. Rukavice mají 70 gramů hydrofobního peří s plnivostí 850 cuin, disponují syntetickou izolací Primaloft Gold a délkou sahají až téměř po loket – tyhle parametry napovídají, že jde o čistě polárnické, vysokohorské či expediční rukavice do extrémních podmínek.

Po nasazení rukavic zažiješ instantní teplo a proměníš se v tzv. ‘’nemakačenko’’ – osobu, která spíš čumí než maká, protože v těch naducaných krabích klepetech už kámošům tkaničky nezavážeš.

Rukavice Alpine 850 jsme naštěstí museli vytáhnout jen párkrát. Jednou při sestupu z nejvyššího místa Kungsledenu do údolí, kdy jsme v -15 °C promrzli při dlouhé pauze a po druhé při přechodu jezera, kdy bylo -25 °C a šíleně foukal vítr. Přestože většinu času čekaly rukavice uvnitř v duffel bagu, když přišla jejich schvíle, svou roli splnily na výbornou.

I přes svoji naducanost mě rukavice překvapily, jak dobře jsou sbalitelné, což na zimních výpravách člověk rozhodně ocení. Na konci rukavic je stahování, se kterým jde manipulovat i v rukavicích a zajistí, že veškeré teplo zůstane u dlaní. Další praktickou vychytávkou je vnitřní kapsička pro hřejivý polštářek třeba od Haago.

Rukavice Alpine 850 mají všité gumičky pro přichycení rukavic k zápěstí. Gumičky zajistí, že si můžeš rukavice sundat v případě potřeby, když chceš něco vyfotit, jdeš na malou, apod., a rukavice ti neuletí a nepovaluješ je ve sněhu. Ke všem rukavicím, které gumičky nemají, si je automaticky přidělávám.

Na naší výpravě jsme létající rukavice zažili. Filip si potřeboval odskočit na malou, rukavice mu upadla na zem, nabral ji vítr a Filip se za ní musel hnát 600 metrů v mlze, hlubokém sněhu a větru 50 km/h.

Naší základní vrstvou, co se týče rukavice byly Protium Glove (David) a Trail Glove (Míša). U základní vrstvy platí, že by měla být hlavně příjemná a mít spolehlivé ovládání dotykové obrazovky. Míša navíc měla středně teplé péřové rukavice Anti-Freeze Mitt, které jsem ji popravdě záviděl. Ideálně totiž vykryly podmínky zhruba od nuly do mínus dvaceti v pohybu. Příště je beru taky!

Závěr

Bylo to náročných, ale krásných 27 dní, během kterých se náš svět zúžil na klouzání na lyžích, stavění stanů a roztápění sněhu. Ve čtyřech jsme přešli 470 kilometrů zasněženým Laponskem.

Kungsleden nebyl jen fyzickou výzvou, ale hlavně cestou k větší pokoře, trpělivosti a radosti z maličkostí. Právě na takových výpravách si člověk uvědomí, jaký luxus má v běžném životě – třeba v podobě teplé sprchy nebo plné ledničky. A až na tohle začneme zapomínat, přijde čas zas někam vyrazit.

Autor: David Czempka, Míša Krejčová (gramino.cz)

Co bylo v našem polárnickém šatníku?

V závorkách přikládám konkrétní tipy na kousky, které jsme měli s sebou.

1× nepromokavá bunda (Torren Jacket)

1× nepromokavé kalhoty (Alpine Pro, Atomic Pants)

1× extra teplá péřovka (Anti-Freeze XPD, Anti-Freeze XT)

1× středně teplá péřovka (Anti-Freeze XT)

2× mikina (Protium XT, Caldus Jacket, Protium Lite)

2× triko (Primino Long Sleeve)

1× turistické kalhoty / legíny (Terra Route Pants)

1× péřové kalhoty

1× syntetické zateplovací kraťasy

2× podvlíkačky na spaní / chození (Dart Thermo Long Johns, Dart XT Long Janes)

3× merino ponožky

1× nepromokavé ponožky

3× spodní prádlo

2× čepice

1× šátek tunel (Protium Neck Gaiter)

2× tenké rukavice (Protium Glove, Trail Glove)

1× nepromokavé rukavice

1× středně teplé palčáky (Anti-Freeze Mitt)

1× extra teplé palčáky (Alpine 850 Down Mitts)

1× péřové papuče na spaní

1× zateplené papuče do chat (Icarus Hut Slippers)

← Zpět na seznam článků